ÖnkormányzatPolgármesteri Hivatale-ügyintézésKözérdekű adatokVálasztási információkHíreinkGalériaDokumentumtárX
2023. november 22. (szerda) 08:13

Emlékezés Lévay sírjánál

news/2412/2412_0.jpg

A már sok éves hagyomány, hogy a Lévay napok rendezvénysorozat alkalmából minden évben a hét pénteki napján tartanak megemlékezést Lévay családi sírjánál.  

A hagyományt követve a szervezők ezt a programot idén is november 17-én délelőttre tervezték, ezt a szándékukat azonban a tartós esőzés meghiúsította. Így 20-án (hétfőn) 10 óra 30 perckor gyűltek össze a születésének 198. évfordulóján, Sajószentpéter neves szülöttére emlékezni szándékozók a református temetőben.

Elsőként a sajószentpéteri Sajógyöngye népdalkör tagjainak előadásában a „Fehér galamb száll a levegőbe” című ismert Lévay vers megzenésített változatát hallgathatták meg.

Ezt követően a korábban megszokottól eltérően most egy szavalat tette még színesebbé a műsort, mégpedig a szintén másik közismert Lévay-vers - a „Völgyben maradtam” - Gulybánné Jeviczki Piroska pedagógus előadásában. Majd Marozsák Dániel, Lévay „öreg templomának” mai református lelkésze emlékezett a Sajó völgyének pacsirtájára, Borsod vármegye aranytollú főjegyzőjére, a miskolci aggastyánra. „Akinek nem maradt hátra utóda, ezért – mint felhívta rá a figyelmünket - elsősorban nekünk, sajószentpéteri embereknek kell őrizni emlékét, amely bennünk kell, hogy tovább éljen. Hiszen őt nevezték egykor ››Magyarország élő emlékezetének‹‹, aki megtestesíti a XIX. századi magyar történelem eseményeit: az 1848-as szabadságharcot, az azt követő megtorlást, a kiegyezést, majd az azt követő fellendülést, de utolsó éveiben még az első világháborút is… Járjunk fel hát ezután is – mint ahogyan ő is tette – ehhez a sírhoz, mert adósságunk van múltunk nagyjai felé, így Lévay felé is.” Aki utat mutathat számunkra ma is: erőt, kitartást, szívósságot a mindennapi életünkben megvívandó küzdelmeinkhez. Ezért is rójuk le ma tiszteletünket előtte. A szintén megzenésített, és a református énekeskönyvbe is bekerült „Gondviselő jó atyám vagy” versének eléneklése után a város, a református egyház, a civil közösségek nevében az emlékezés koszorúinak elhelyezésével a jelenlévők ezt meg is tették.

Kiss B.

Vissza