Földünk csak egy van
A biztos mai tudásunk szerint jelenleg a Föld az emberiség egyetlen élőhelye. Kontinenseinek jellegzetes, gyönyörű helyeivel, földrajzi és biológiai sokféleségével, az emberek számára megvédendő kincseivel (egészséges levegő, vagy ivóvíz), és néhány, szinte begyógyítandó sebével (túlnépesedés, túlfogyasztás, hulladék-gondok, vagy a talaj-és vízszennyezés) együtt. Minden ember kötelessége hát, hogy vigyázzon rá.
A Föld, a természet, környezetünk védelmében az elkötelezett békeaktivista John McConnell – az ökológia iránti aggodalmától vezérelve – szólalt fel először egy 1969-ben rendezett UNESCO konferencián, San Franciscóban. Ahol globális ünnepet javasolt a Föld életének és szépségének megünneplésére, valamint a béke előmozdítására, és megtervezte a Föld zászlót is. Ő ugyanis vegyészként már 1939-ben felismerte, hogy a műanyag gyártása mennyire szennyezi a Földet. Valódi keresztényként pedig a Zsoltárok könyve 115:16. tanítása szerint vallotta, hogy kötelességünk gondoskodni a Földről, és egyenlően megosztani erőforrásait: „A föld az emberek fiainak adatott”.
A javaslatot támogatva 1970. március 1-jén „Tiszteld a Földet” címmel megjelent San Francisco városának Föld Napja Proklamációja, majd 1970. március 21-én – az északi félteke tavaszának első napján – már a nap első megünneplésére is sor került. Erre 1970 óta minden évben megemlékeznek az ENSZ békeharangjának megkongatásával. 1970. április 22-én a szintén amerikai egyetemi hallgató, Denis Hayes (ma már alternatív energiaforrások kutatója és szakértője) is hallatta hangját, és 25 millió amerikait megszólítva mozgalmat indított Föld Napja Hálózat névvel, így ez a nap vált a Föld napjává. Mára 175 ország, és ezernél is több szervezet csatlakozott hozzá, 1990-ben Magyarország is: környezetvédők megalapították a Föld Napja Alapítványt, és hírközpontot hoztak létre az első magyar Föld napja eseményeinek koordinálására. 1990 óta erre a napra adja ki minden évben a washingtoni Worldwatch Institute is „A világ helyzete” című, a világ környezeti állapotáról szóló éves jelentését is.
A következő jelentős esemény a Föld Napja Nemzetközi Hírközpont megalakulása volt 1989-ben Kaliforniában, ettől kezdve havonta küldtek hírlevelet a világ minden országába, és sokféle akcióval ünnepelték április 22-én a Föld napját az egész világon. Ezekre az alkalmakra megfogalmazott egy-egy jelmondattal az éppen legaktuálisabb problémára vagy feladatra hívják fel a figyelmet.
A 2023. évi mottó: „Egy nap a holnapért, a klímáért”.
Mit tehetünk a saját környezetünkben azért, hogy egy kicsivel mi is hozzájárulhassunk a Föld, és egyben a gyerekeink, unokáink jövőjének megmentéséhez? Az eredmény eléréséhez talán nagyon keveset, de valójában nagyon sokat. A Föld Napja Alapítvány felhívása szerint:
„Tegyünk végre, kezdjük ma! Mit tehetsz Te? Sokat. Építs közösséget, zöldítsd környezetedet, ültess fát, termelj haszonnövényeket, komposztálj, éheztesd a kukát, szigetelj, közlekedj közösen, ne vásárolj csomagoltat, élj műanyagok nélkül, válts környezetbarát szerekre, félkész, kész helyett egyél friss hazait, egyél kevesebb állatit… ajándék a környezetnek, egészségednek.
Kb. 8 évünk maradt a cselekvésre.”
Közben gondoljunk mindig a Föld napja himnuszára:
„Hány néma csonk az erdők helyén?
S hány mérgezett folyó?
Még megbocsát s új életre kél,
De több esély nem kapható.
Nézd a bolygót, oly’ tiszta kék,
Élj ma úgy, hadd éljen még!”
Kiss B.
Tweet Megosztás Facebook-on Megosztás LinkedIn-en Vissza