Kicsik és nagyok szavaltak németül, avagy a Német Versek Ünnepe

Először tíz éve fordult felhívással a Sajószentpéteri Német Nemzetiségi Önkormányzat a térség általános és középiskoláiban németül tanuló ifjúságához, hogy válasszanak egy német költőt, és versét adják elő németül és magyarul is.
A Német Versek Ünnepének megszervezésének célja az volt, hogy a kisebbségekhez tartozó személyek – különösen a gyerekek – csoportjuk más tagjaival együttesen saját kultúrájukat tovább vigyék, és saját nyelvüket használják. Az első rendezvény nagyon sikeres volt, az elkezdett munkát folytatni kellett. A versünnep egy jó alkalom arra, hogy a tanulók német nyelvi tudásukat is fejlesszék, hiszen a memoriterek erősen fejlesztik az emlékezőképességet és a visszamondás képességét, valamint ezek segítségével a gyermek könnyebben megismerkedik az őt körülvevő világgal. A tanulók német nyelvi fejlődését tekintve például a mondókák, versek ismétlésével szókincsük gyarapodik, a nyelvet könnyebben ismerik meg, sajátítják el. Ezen felül a rímeknek köszönhetően ritmusérzékük és hallásuk is fejlődik.
Az idei évben május 9-én délután a Sajószentpéteri Művelődési és Sportközpont adott otthont a Német Versek Ünnepe rendezvénynek. Szabó András úr, a nemzetiségi önkormányzat elnöke köszöntötte a megjelenteket, és örömét fejezte ki, hogy milyen sokan elfogadták a meghívást a versünnepre. Majd következtek a szavalók, akik Ózdról, Miskolcról, Kazincbarcikáról, Rakamazról, Szendrőből, Sárospatakról, Hercegkútról, Rátkáról és természetesen Sajószentpéterről érkeztek.
Közönség elé kiállni, a közönségnek beszélni nem könnyű feladat még akkor sem, ha azt a verset, prózát már az osztályteremben sokszor elmondtuk. Sokunknak nehézséget okoz a szereplés még anyanyelvünkön is, nem még akkor, ha mindezt idegen nyelven kell elmondani. S talán éppen ezért lett népszerű rendezvény a Német Versek Ünnepe, amely lehetőséget biztosít sok-sok gyereknek a szereplésre idegen nyelven, németül. A szereplők egymást biztatva mondják el verseiket, és az előző versmondó szereplése is ösztönzőleg hat: én is meg tudom csinálni, én is el tudom mondani.
A versmondókat nem értékeli zsűri, biztos ezért is tudják bátrabban, fesztelenül elmondani azokat. Ugyanakkor minden fellépő nyertes, hiszen a memoriterek, a dalok, a versek megtanulása és előadása az első fontos lépés az idegen nyelvi kommunikáció elsajátításában. A versek mondásának leginkább szóban van építő jellege, mert ilyen formán a gyermeknek tovább gyarapodik az előadói érzéke, a hangos beszéd képessége vagy éppen a kifejezőkészsége, amelyek a mai világban nagyon fontos részét képezik a gyermek személyiségének.
A rendezvényen a tanulók bebizonyították, hogy a német verseket is lehet érzésekkel, érzelmekkel megtöltve előadni és méltán érdemelték ki a közönség lelkes tapsát és a jutalomkönyveket, felkészítő tanáraik pedig büszkén vehették át a virágokat. A rendezvényt szeretetvendégség zárta, ahol a tanulók már vidáman beszélgettek, még a felkészítő pedagógusok tapasztalataikat osztották meg egymással.
A rendezvényt az idén is az EMMI-hez benyújtott sikeres pályázat révén sikerült megvalósítani.
Románné
Tweet Megosztás Facebook-on Megosztás LinkedIn-en Vissza