Sajószentpéter anno (67. rész)
Cipészek szövetkezetének alapítása
Sorozatunkban már jó néhány részben foglalkoztunk a világháború utáni újjáépítés témájával. Mivel így utólag is izgalmas, sokszor tanulságoktól sem mentes korszakról van szó, a mai részben is ennél maradva, az akkori rendszerváltásra jellemző szolgáltató magánszektor – szovjet minta után – szövetkezeti rendszerré alakításáról emlékezünk meg. A szövetkezet alapítások sorában Sajószentpéteren az elsők között találhatjuk a cipész szakma képviselőit. Az ő 1947. március harmadikai közös indulásukról szól a Központi Értesítőben 1947. szeptember 25-én megjelent hivatalos bejegyzés:
„Sajószentpéteri Járási Cipész Munkások Termelő és Értékesítő Szövetkezete.
Sajószentpéter.
A Miskolci tvszk. [törvényszék] 1947.III. 27. Ct 1928/1947. 1928/1. — Ezen korlátolt felelősségű szövetkezet az 1947. évi március hó 3. napján tartott alakuló közgyűlés által elfogadott alapszabályok szerint keletkezett. — Székhelye: Sajószentpéter. A szövetkezet célja: tagjai anyagi helyzetét a kölcsönösség alapján javítani, vállalkozásukban, üzleti ügyeikben segíteni. Részükre munkaalkalmat szerezni, termelvényeiknek piacot felkutatni és megszervezni, valamint a termelés folytonosságának biztosítása végett a tagok áru- vagy termelési hiteligényeinek kielégítését előmozdítani. E végből a szövetkezet vállalkozik: úgy az állam, mint a szövetkezet által a cipészipart felölelő bárminemű munkák elvégzésére, valamint magánosok cipészipari munkáinak hatósági aznapi áron való kiszolgálására. Tartama: határozatlan idő. Üzletrésztőkéje a tagok által jegyzett üzletrészekből alakul. Egy üzletrész névértéke 20 forint, azaz húsz forint, melyet a beíratás után legkésőbb 15 nap alatt kell befizetni. A szövetkezeti tag a szövetkezet kötelezettségeiért korlátoltan csak üzletrésze értékének egyszeres összege erejéig felelős. Az igazgatóság legalább három és legfeljebb hét tagból áll. Az igazgatóságot három év tartamára a közgyűlés választja.
Az alakuló közgyűlés által megválasztott első igazgatóság tagjai: Molnár Imre, Hovancsik István, Lovas János, Sőregi Pál, Soltész Gyula, Jónás András, Krul Lipót sajószentpéteri lakosok. A cégjegyzés akként történik, hogy az előírt vagy előnyomott cégszöveg alá két igazgatósági tag vagy egy igazgatósági tag és egy cégjegyzésre jogosult szövetkezeti tisztviselő vagy cégvezető — ez az utóbbi ppa. toldattal — nevét együttesen aláírja. A szövetkezet hirdetményei kifüggesztés és a helyi szokásoknak megfelelően dobszó útján, míg a mérleg, nyereségveszteségszámla és a K. T. 243. § 2. bek./ezdés/-ben felsorolt adatok –a miskolci Szabad Magyarországban közlendők. — (Okmánytári szám: 921.) (X. kötet, 144. lap.) (1947—39.)”
Kiss B.
Tweet Megosztás Facebook-on Megosztás LinkedIn-en Vissza