ÖnkormányzatPolgármesteri Hivatale-ügyintézésKözérdekű adatokVálasztási információkTérfigyelő Kamera rendszerHíreinkGalériaDokumentumtárX
2023. március 16. (csütörtök) 00:00

Sajószentpéter anno (68. rész)

Történelem
news/2190/2190_0.jpg

Iskola-jubileum névadással

A harmincöt évvel ezelőtti március idusán – a már városi színvonalon működő, de még nagyközség – Sajószentpéter vezetői és lakói kettős jubileumot ültek: a ’48-as forradalom 140., és a település 1. számú Általános Iskolája fennállásának 50. évfordulóját. A kettős jubileum nagyszerű alkalmat teremtett, hogy az iskolát e naptól kezdve a számozás helyett történelmünk nagy borsodi születésű alakjáról, Kossuth Lajosról nevezzék el. És egy ehhez az alkalomhoz méltó ünnepség keretében az iskola udvarán felavassák azt a – névadó domborművét is tartalmazó – emlékhelyet, amely ettől fogva a mai napig a városi márciusi megemlékezések méltó, ikonikus színterévé vált.

Az 1988. március 12-én megtartott ünnepségről az Észak-Magyarország március 14-i száma néhány fotót is tartalmazó tudósításban számolt be:

„Iskolanévadóval, szoboravatással
Kossuth-emlékünnepségek megyénkben

Az 1848. március 15-i dicső forradalom 140. évfordulója alkalmából szervezett, az utókor háláját és tiszteletét lerovó ünnepi megemlékezések sorozata már az elmúlt hét végén megkezdődött megyénkben.

Szombaton, március 12-én, arcot pirosra csípő, szeles délelőttön régi és mai tanárok, tanítványok, Sajószentpéter nagyközség lakóinak jelenlétében a település eddig 1-es számot viselő általános iskolája fennállásának 50. évfordulója, illetve jeles nemzeti ünnepünk alkalmából méltó küllemű, s felejthetetlen tartalmú ünnepi megemlékezés keretében felvette, ettől a naptól kezdve, joggal és büszkén viseli Kossuth Lajos nevét.

Az ünnepségen a közösen énekelt Himnusz után Paszternák Istvánné igazgató köszöntötte a megjelent nagyszámú közönséget, majd dr. Orosz István egyetemi tanár, a debreceni Kossuth Lajos Tudományegyetem rektorhelyettese tartott ünnepi beszédet, a forradalom és annak vezére, Kossuth Lajos történelmi és máig példával szolgáló szerepéről. A történész hű és lelkesítő megemlékezését kultúrműsor — az alsó tagozatosok tánccsoportjának nagyszerű toborzójával —, majd emlékzászló-átadás követte. A névadó ünnepség alkalmából az Üvegipari Művek Sajószentpéteri Gyára iskolazászlót adományozott az immár Kossuth Lajos Általános Iskola tanulóifjúságának, amelyet kedves szavak kíséretében Putz József, az üveggyár igazgatója adott át.

Ezt követően az iskola udvarán folytatódott az ünnepség, ahol dr. Péter András, Sajószentpéter Nagyközségi Tanácsa elnöke avatta fel Kossuth Lajos domborművét, Varga Éva szobrászművész remekbe sikerült alkotását, amelyre azon nyomban felkerültek a szeretet és hála első virágai. A névadó ünnepség méltó eseménye volt az ez alkalomból rendezett iskolatörténeti kiállítás, illetve három korábban és most itt tanító rajztanár, Alvári Dóra, Grósz Györgyné és Raffai Kinga műveiből rendezett tárlat, megnyitása. Az utóbbi míves munkáit Seres János festőművész ajánlotta az érdeklődők figyelmébe.”

Kiss B.

Képek forrása: Észak-Magyarország

Vissza