Sajószentpéter anno (88. rész)
Az első bányásznap Sajószentpéteren
Sajószentpéteren, 2023. szeptember 1-jén, 17 órától, a hagyományoknak megfelelően a Bányász Emlékparkban emlékeztek meg a 73. Bányásznapról. Az ünnepi beszédet ez alkalommal Nagy Tibor, a Szuhavölgyi Bányászlakta Települések Szövetségének elnöke tartotta, az ünnepen és a bányászáldozatokról megemlékező koszorúzáson közreműködött a Kazincbarcikai Kodály Zoltán Alapfokú Művészeti Iskola tanárainak fúvósegyüttese, és a helyi Sajógyöngye Népdalkör.
Ehhez az eseményhez kapcsolódva Sajószentpéter történetét bemutató sorozatunk mai részében az első Bányásznapra emlékezünk vissza. Amihez az Északmagyarország 1951. szeptember 5-én megjelent lapszámát hívtam segítségül:
„Nagy lelkesedéssel ünnepelték megyénk bányászai az első Bányásznapot
(…)
Diósgyőrvasgyár dolgozói a sajószentpéteri Bányásznapon
Sajószentpéteren az első Bányásznap előestéjén bosszú embersor hullámzott az utcákon, minden bányász kezében bányászlámpa égett.
Vidám dal, énekszó hirdette: elérkezett a bányák dolgozóinak várva-várt felejthetetlen ünnepe: az első országos Bányásznap.
Bányásznap reggelén fúvószenekaruk indulóinak hangjaira ébredtek a szentpéteri bányászok. Az új bányász egyenruhában sorakoztak fel a délelőtti ünnepségekre. Majoros Balázs elvtárs, a Megyei Pártbizottság munkatársa mondott lelkes ünnepi beszédet.
A Bükkaljai Szénbányák dolgozói a Bányásznap tiszteletére 10 százalékos túlteljesítési felajánlást tettek. Ezt a vállalást is túlszárnyalták. A Bükkaljai Szénbányák dolgozói 138 százalékban teljesítették tervüket a Bányásznap tiszteletére.
Duzsik József vállalatvezető hatalmas ezüstserleget adott át az alacskai bányász dolgozóknak, akik 106 százalékos tervteljesítést értek el. R. Tóth Józsefnek és Somogyi Miklósnak, az üzem új sztahanovistáinak átnyújtotta a sztahanovista oklevelet. Ezt követően nagy érdeklődés mellett osztotta ki a bányász hűségjutalmat a munkájukat legderekasabban végző bányászoknak. Ugyancsak az első Bányásznapon adták át a kormánykitüntetéseket.
A kitüntetettek között van Jex János elvtárs, aki 43 évet töltött a bányában. A fehérterror idején Horthy rendőrkopói a Csabai kapuban levő börtönbe hurcolták és véresre verték. Egyetlen „bűne” az, hogy bányász volt és családja részére biztosítani akarta a betevő falatot. A hős bányász ma az új bányászok szervezésével foglalkozik, az ő és társai eredményes felvilágosító munkájának köszönhető, hogy a Bányásznapig már 84 új bányászt toboroztak a sajószentpéteri bánya dolgozóinak sorába.
A sajószentpéteri Bányásznapon résztvettek a Diósgyőrvasgyár dolgozói is. Elhozták elvtársi köszöntésüket, hogy együtt ünnepeljenek a széncsata hőseivel. Délután a diósgyőrvasgyári fúvószenekar és a sajószentpéteri bányászzenekar közös hangversenyt adott, majd az esti órákban vidám kultúrműsorral számoltak be a bányászfiatalok kulturális téren elért eredményeikről. A vájáriskola tanulói a ››Nép fiai‹‹ című színdarabot mutatták be hatalmas sikerrel. A sajószentpéteri bánya DISz-szervezete a ››Bányászharc‹‹ című jelenet előadásával szép sikert aratott. A dolgozók élénk tetszésnyilvánítására megígérték, hogy a darab előadását egy hét múlva megismétlik. Az MNDSz-énekkar fegyelmezett éneklésével sok tapsot aratott. A bányász szakszervezet tánccsoportja friss, üde hangulatos táncszámaival lepte meg a Bányásznap kultúrműsorának nézőközönségét. A jelenlevők zúgó tapssal kérték a sikerült szám megismétlését.”
Dicséretes dolog, hogy városunkban a mai napig megemlékeznek a bányásznapról, hiszen egyre kevesebb településen tartják ezt ma már fontosnak. A mi városunknak annyit adott a szénbányászat, hogy ezt a hagyományt erkölcsi kötelességünk minél tovább fenntartani.
Nemsokára következik a 75. évforduló, amelyre a megszokottnál is színvonalasabb rendezvénnyel kellene felkészülni. Még van rá két szűk évünk…
Kiss B.
Tweet Megosztás Facebook-on Megosztás LinkedIn-en Vissza