ÖnkormányzatPolgármesteri Hivatale-ügyintézésKözérdekű adatokVálasztási információkTérfigyelő Kamera rendszerHíreinkGalériaDokumentumtárX
2023. november 13. (hétfő) 11:17

Sajószentpéter anno (97. rész)

Történelem
news/2398/2398_0.jpg

Egy új iskola avatása  

Napjainkban meglehetősen sok szó esik az oktatásról. Nem is ok nélkül, hiszen az ott megszerzett tudást, erkölcsi, viselkedési normák és a gondolkodásmód kialakuló félben lévő csíráit bátran nevezhetjük a jövőnk zálogának. Éppen ezért nagyon fontos, a gyerek-szülők-iskola háromszög mindhárom szereplője számára elfogadhatóan (még jobb, ha támogathatóan) működő, és nem csak a szavak szintjén korszerű iskolarendszer fenntartása. Ha ennek a hármasnak az együttműködése nincs összhangban, azt mindegyik szereplő megsínyli, de a legnagyobb vesztese végül mégis a gyerek lesz. Mint nagyszülő szeptember óta lélekben jómagam is újra érdekelt vagyok abban, hogy Sajószentpéteren ez az összhang létre jöjjön, és a gyerekek számára valóban második otthon lehessen az iskola.  Mint ahogyan harminchat évvel ezelőtt gondolták azok, akik egy új iskola felépítését szorgalmazták. Erre emlékezünk most vissza a Borsodi Bányász hetilap 1977. november 10-én megjelent riportja segítségével:    

„A korszerű oktatásért:

Új létesítménnyel gazdagodott Sajószentpéter

A BEJÁRATNÁL kis úttörők álltak vigyázzban, és köszöntötték az ünnepségre meghívott vendégsereget. Igaz, már szeptemberben elkezdődött itt a tanítás, az épületet azonban hivatalosan csak november 3-án vehették birtokukba a tanulók. Ekkorra készült el ugyanis a tornaterem és a napközi otthon. A Nagy Októberi Szocialista Forradalom 60. évfordulója tiszteletére ünnepi díszbe öltözött Sajószentpéter új büszkesége, a 4-es számú általános iskola. Az első emeleti folyosón diákok, tanárok, szülők és a meghívott vendégek hallgatták Péter Andrásnak, a nagyközségi közös tanács elnökének köszöntő szavait. Ezután Izsépi Béla, a járási pártbizottság munkatársa mondott ünnepi beszédet. Kiemelte a NOSZF világméretű jelentőségét, a Szovjetuniónak a politikai életben egyre növekvő szerepét és békepolitikájának fontosságát. Elmondotta, hogy az új, impozáns létesítménnyel gazdagodott Sajószentpéter tanulóifjúságának jelentős része ettől a tanévtől kezdve, az eddigiektől is korszerűbb körülmények között sajátíthatja el a tananyagot. A 14 millió forintos költséggel megépített nyolc tantermes intézményben, amely a kibontakozó lakótelephez kapcsolódó létesítményként épült, 421 diák tanulhat. Ruszkay József, az iskola igazgatója köszönetet mondott az üzemeknek — köztük a Bükkaljai Bányaüzem szocialista brigádjainak — a jelentős társadalmi munkáért. AZ ÜNNEPSÉG UTÁN Kiss Józsefné, a 4-es számú általános iskola igazgatóhelyettese tájékoztatott: — A diákok a környékről járnak az új iskolába, de szeptembertől mintegy 70 felsőtagozatos, alacskai diák is itt tanul. A nyolc szaktanterem mellett 6 szakkör — orosz, kémia, biológia, rajz, magyar és élővilág — biztosítja a jó felkészülést. — Milyen a tanítói, tanári gárda? — Főleg fiatalokból verbuválódott össze a tantestület. A nők száma 20, a férfiaké 3, az átlagéletkor nem haladja meg a 26 évet. Jól képzettek, bár hatan még képesítés nélkül oktatnak. — A tantermeken kívül még milyen helyiségek állnak a tanulók rendelkezésére? — Természettudományi előadó, két politechnikai műhely, könyvtár, tanuló- és úttörőszoba — sorolta Kiss Józsefné. — A korszerűen berendezett előadókban és műhelyekben szemléltető eszközök segítségével könnyebben elsajátítható a tananyag. A könyvtárban körülbelül 10 ezer könyv nyer a közeljövőben elhelyezést. Ezen kívül 9x18 méteres tornaterem szolgálja a testedzést. A napközi otthonban pillanatnyilag 80 kisdiák étkezhet, de máris több az igény. — Mit vár a tantestület ettől a tanévtől? — Szeretnénk elérni, hogy az új iskola a tanulóink második otthonává váljon.”

Kiss B.

Vissza