ÖnkormányzatPolgármesteri Hivatale-ügyintézésKözérdekű adatokVálasztási információkTérfigyelő Kamera rendszerHíreinkGalériaDokumentumtárX
2023. december 27. (szerda) 09:27

Sajószentpéter anno (99. rész)

Történelem
news/2461/2461_0.jpg

Szálasi Sajószentpéteren

Sorozatunkban eddig lehetőség szerint igyekeztem a témát adó esemény dátumának napjához (de legalább hónapjához) igazodva feldolgozni. Ez a visszatekintés-folyam azonban lassan a vége felé közeledik, így a mostani epizódban már a naptár figyelembevételétől eltekintve inkább egy – véleményem szerint - érdekes történetet, mondhatni korabeli bulvár-hírt osztok meg a tisztelt olvasókkal. A mai epizódunkban a magyar történelem rossz emlékű, sötét oldalán kikötött nyilas vezér magánéletének egy városunkkal is kapcsolatos részletét – hiszen így, vagy úgy, de ez is a múltunk része marad.  A Felvidéki Népszava 1946. március elsején megjelent számában olvashatták az alábbi szerelmi történetet: 

„Máriának — Ferid
Stein Mária és Szálasi Ferenc szerelmi regénye Sajószentpéteren - 26 évvel ezelőtt
Sajószentpéter, február 28 

Az országvesztő nyilasok bandavezérének, Szálasinak budapesti népbírósági tárgyalása ismét aktualizált beszédtémává avatta Sajószentpéteren a régebbi idők emlékét, amikor Szálasi Ferenc, vezérkari tiszt Sajószentpéteren udvarolgatott és járt háztűznézőben. 

Szálasi, mint vezérkari tiszt a húszas évek elején, 24-25 évvel ezelőtt gyakran megfordult Sajószentpéteren és megismerkedett egy földbérlő leányával, Stein Máriával. A csinos, fiatal lánynak hevesen
udvarolni kezdett s nemsokára megkérte a kezét.

Hajlandó volt tiszti rangjáról is lemondani, csakhogy a leányt elvehesse. 

Stein Mária azonban 

kosarat adott neki. 

Szálasi Ferenc ennek ellenére is kitartott. Kapcsolatuk emlékét őrzi Szálasinak egy dedikált fényképe, amelyen bizalmas ajánlás olvasható:
Máriának — Ferid. 

Stein Máriával akkor sem szakadt meg ismeretségük, amikor a szegedi börtönből kiszabadulva a nyilas mozgalom vezéreként Budapestre tette át székhelyét. Stein Mária 1943-ban is felkereste volt udvarlóját, aki akkor
megnyugtatta, hogy őt nem érheti bántódás.

A Sztójay-kormány uralomra jutása után Stein Máriát egész családjával együtt mégis deportálták és Auschwitzban el is pusztult.”

Omnia vincit amor. Vergilius Eklogáiból vett, közismert idézet szerint a szerelem mindent legyőz. Az élet azonban a legbölcsebb példabeszédeket is meg tudja időnként cáfolni. Ugyanis, mint esetünk is bizonyítja: a politika, a kíméletlen hatalomvágy minden emberi érzést kiölve végül még a szerelmet is legyőzi.

Kiss B.

Fotó forrás: Fortepan / Fortepan

Vissza