Vigyázzunk a fecskékre! – Közös felelősségünk a védelmük

Az elmúlt években drámai mértékben csökkent hazánkban a fecskeállomány, több mint 50 százalékkal! Ennek egyik fő oka a fészkelőhelyek eltűnése, a táplálékbázis csökkenése és a klímaváltozás hatásai. Közösen tehetünk azért, hogy megfordítsuk ezt a folyamatot, hiszen a fecskék nemcsak gyönyörű madarak, hanem természetes szúnyogirtók is, jelentős szerepet játszanak a kártevő rovarok elleni biológiai védekezésben.
Mit tehetünk a fecskék védelméért?
- Fecskefészkek megőrzése: A fecskefészkek leverése egész évben tilos! Ha felújítás miatt szükséges az eltávolításuk, ezt csak november 1. és március 31. között lehet megtenni, a megfelelő hatósági engedélyek birtokában. (Hivatali kapun keresztül a B.-A.-Z. Vármegyei Kormányhivatal Környezetvédelmi, Természetvédelmi és Hulladékgazdálkodási Főosztály részére szükséges beküldeni.)
- Műfészkek kihelyezése: A tavasz közeledtével még van idő mesterséges fészkeket kihelyezni, különösen olyan helyeken, ahol már korábban is éltek fecskék.
- Fecskebarát falfelújítás: Az épületfelújítások tervezésekor érdemes olyan megoldásokat választani, amelyek nem veszélyeztetik a madarak fészkelését.
- Fecskepelenkák felszerelése: Ezekkel a kis szerkezetekkel megakadályozható a fészkek alatti felületek szennyeződése, így csökkentve a lakók aggodalmait.
- Illegális fészekleverés bejelentése: Ha jogsértő fészekleverést észlelünk, érdemes azt azonnal bejelenteni a hatóságoknak, lehetőleg fényképes bizonyítékokkal. (Illetékes hivatal: B.-A.-Z. Vármegyei Kormányhivatal Környezetvédelmi, Természetvédelmi és Hulladékgazdálkodási Főosztály)
A fecskék védelme nemcsak természetvédelmi kérdés, hanem közegészségügyi szempontból is fontos. A fecskék hiánya miatt évente akár 2 millió kilogramm kártevő és betegséghordozó rovar maradhat a környezetünkben!
Tegyünk közösen azért, hogy ezek a csodálatos madarak is nagy számban jelen lehessenek településünkön!
A tájékoztató a Magyar Madártani Egyesület (MME) honlapján található információk alapján készült, ahol a madárvédelemmel kapcsolatban további hasznos leírások találhatók.
Tweet Megosztás Facebook-on Megosztás LinkedIn-en Vissza